Mobilemenu

DALGIÇLAR İÇİN EN İYİ MOBİL UYGULAMALAR

Bir dalışı planlamak ya da dalış verilerinizi arşivlemek bir dalgıç için çok önemlidir. Kimi dalgıç bunu manuel yaparken kimi de dalış bilgisayarı kullanır. Yine de bir çok dalış bilgisayarı bu verileri bir yerde toparlayarak arişivleme görevini yerine getirdiği söylenemez. Bu anlamda aşağıda sıraladığım bir kaç uygulama ile cep telefonunuz yarı dalış bilgisayarı haline geleceği gibi aynı zamanda dalış planlaması, veri arşivleme, veri paylaşma, sosyal ağlar konusunda oldukça işinize yarayacak.

DiveMate

Tüplü dalış yapanlar için farklı ihtiyaçlara cevap veren ve gerçekten başarılı bulduğum bir uygulama. Bir çok formatı destekliyor. Aeris, Atomic, Cressi, Genesis, HeinrichsWeikamp, ​​Hollis, Mares, Oceanic, SCUBAPRO, Shearwater, Sherwood, Subgear, Suunto'nun, Tusa ve Uwatec markalarının dalış bilgisayarları ve saatleri ile uyumlu bir uygulama. Telefonunuzu dalış bilgisayarına USB ile bağlamanız yeterli. Bütün verileri anında aktarıyor. Üzerinde gerçekten emek harcanmış bir uygulama ve dediğim gibi bir çok ihtiyaca cevap alabiliyorsunuz. Üzerindeki tek eksliliği Bluetooth ya da wi-fi yoluyla veri aktarımına uygun olmaması diyebilirim. Uygulamanı diğer bazı özelliklerini paylaşacak olursak;

·         Kullanıcı dostu arabirimi ve 3 farklı tema paketi,

·         Dalış arkadaşlarınız, dalış datalarınızı, favori dalış sitelerinizi ve brövelerinizi yönetme,

·         Hava ve deniz tahminlerini alma,

·         Dalış güvenliği için dalış profil grafikleri (derinlik, basınç ve sıcaklık) ölçümü,

·         Sync DivingLog 5 Dropbox özelliği ile diğer cihazlarla dalış kayıt Yönetimi

·         Kendi dalış, profil ve haritalarının kopyasını yazıcı üzerinden yazdırabilme ya da  e-posta yoluyla bir PDF örneğini paylaşma.

·         Nitrox hesap makinesi ve istatistik gibi araçlar.

Scuba Diving Planner

Dalış tablosu kullanmak zorunda kalmadan, dalışlarınız için tüm hesaplamaları yaparak dalış planlamanızı kolaylaştıran bir uygulama. Arayüzü oldukça basit. PADI’nin eRDP cihazının mobil uygulaması diyebiliriz ve bu cihaza (eRDP) aşina iseniz bu uygulamayı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Program dalış bilgisayarınızı ya da dalış tablolarınızı unuttuysanız mükemmel bir yedek planlayıcı olarak sizi bekliyor olacak. Uygulamanın özellikleri;

·         Emperyal veya metrik ölçüm yapabilme

·         Bir veya  birden fazla dalışı planlayabilme

·         2 dalış arasında minimum yüzey aralığı bulma

·         Bir alt süre için maksimum derinliği bulma

·         Dalış sınırları dışında olduğunda güvenlik için uyarıda bulunma

PADI

PADI sertifikasına sahip dalgıçlar için hazırlanmış bir uygulama.İhtiyaç duyduğunuz anda sertifika bilgilerinize ulaşabilir, dalış arşivinizi tutabilir ve ihtiyaç anında uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca PADI dalış merkezleri, dalış internet siteleri, dalış haberleri, PADI dalış kursları hakkında detaylı bilgileri bu uygulama ile ulaşabilirsiniz.

DIVEPHONE-INNOVASUB

            Aslında bir uygulamadan ziyade bir ürün sayılır. Telefonunuzu bir housing içinde wi-fi ile bu cihaza bağlıyorsunuz ve Divephone, iTunes veya Google Play üzerinden indirilen basit bir aplikasyon sayesinde cep telefonlarını piyasadaki en gelişmiş dalış bilgisayarlarının çok daha ötesinde bir dalış bilgisayarına dönüştürüyor. Ürünün en önemli özelliği ise Doçent Dr. Murat Egi önderliğindeki Boğaziçi Sualtı Araştırma Merkezi tarafından 3 senelik bir Ar-ge sürecinden sonra üretilmiş olması. Dezavantajı ise bence biraz pahalı olması olması. Bu ürün hakkında daha detaylı bir bilgiyi ayrı bir makale olarak yayınlayacağım.