Mobilemenu

İznik Ultra 2016’nın Ardından…

Benim için 5 hafta süren ultra maraton, Cumartesi gecesi başarıyla tamamlandı. Çok mutluyum! Tam beş hafta önce talihsiz bir şekilde sağ ayağımı burktum. Bir haftayı yatakta geçirdim, sonraki hafta çok az yürüyüp sadece bisiklete bindim, İznik Ultra Maratonu'na 3 hafta kala ufaktan koşmaya başladım. Hazırlanmak için sadece 10 günüm vardı. Haldun Hoca bu sürede ayağımı toparlayıp koşabileceğimi söyleyince çok mutlu oldum.

İznik Ultra'dan 1 hafta önce hala hafiften sekiyordum, arkadaşlarım haklı olarak bana "Bu şekilde koşamazsın" diyorlardı ben ise İznik' e gidip, “start” sabahı yarışta koşmaya karar verdim. Çok dikkatli koşmam gerekiyordu ve koş-yürü şeklinde ilerleyecektim. Alper, gece beni tek başıma bırakmamak için neredeyse sabaha kadar benimle koştu. Çamurlu zeytinliklere geçince ayağımı korumak için sadece yürüyecektim. İtiraf edeyim koş-yürü tekniği ve sürekli ayağımı doğru şekilde basmaya çalışmaktan o kadar yoruldum ki 55’inci kilometredeki kontrol noktasına gelince bırakmak istedim ancak Serdar bana "Bir sonrakine gidip böyle karar ver" dedi.

Güneş doğdu ve eşsiz göl manzarasına bakarak düşünmeye başladım: Bu yarışı bırakırsam kendime haksızlık edeceğimi düşündüm. Aklıma saatlerce süren bisiklet antrenmanları, yeniden koşmaya başladığımdaki çabalarım, bu zor dönemde vücuduma destek vermek için aldığım vitaminler (Normal hayatta pek kullanmadığım için en çok ona takıldım!), antrenörümün bana olan güveni gibi şeyler geldi ve yürüsem de yarışı bitirmeye karar verdim.

Neler yaşadığımı anlatmak mümkün değil, yol üzerinde kendime kızdığım, ağladığım, güldüğüm, umutsuzluğa kapıldığım bu yarışı, 22 saat 49 dakikada kadınlar birincisi olarak bitirdim! Etabın son 30 kilometresini beraber koştuğum Mustafa Üçbilek’e de yoldaşlığı için çok teşekkürler. Ayağımdaki su toplanmasını saymazsak gayet iyiyim. Bitişi görebilmemde çok kişinin emeği var: Alper, Haldun Orhun, Aylin Savacı Armador, Şenay Palit, Murat Dündar, Nesrin İşseven, Bahadır İşseven, Ekaterina Mityaeva, takım arkadaşlarım Aykut Çelikbaş ve Faruk Kar, sevgili komşum Tatiana Kalenderoğlu, yarış organizasyon görevlileri, gönüllüleri… Hepinize sonsuz teşekkürler! Son olarak yarışta koşan herkesi tebrik ederim…

Elena Polyakova