Mobilemenu

Kitesurf Eğitimi ve Kiralama

Ülkemizde Kitesurf eğitimi Yelken Federasyonu’muzun lisansı sahibi eğitmenler tarafından verilmektedir. Bu lisans, IKO (International Kiteboarding Organization)ve BKSA(British Kitesports Assosiacion) gibi dünyaca kabul görmüş bir eğitim programı sertifikasıdır. (dikkat IKO, IKA’dan farklıdır. IKA dünya genelinde yarış organizasyonları yapan federasyondur)

Verililen eğitim programı hakkında da kısaca bilgi vermek gerekir ise,

Program yaklaşık 3-4 güne yayılmış şekilde (rüzgar durumuna göre), toplamda 8-10 saat kadar sürmektedir. Okulların farklı fiyat politikaları olmak ile beraber genel olarak paket eğitim programı 1.300TL civarıdır. Eğitim süresince ihtiyaç duyulacak tüm teknik ekipman okullar tarafında sağlanmaktadır. (kolluk hariç :p). Kitesurf öğrenmek için daha önceden yapılmış olması şart olan herhangi bir spor veya alınmış olması gereken bir eğitim yok. Yapmanız gereken yalnız kayıt olup, mayonuz ile ders saatinden önce plajda olmak. 

 

Olmaz ise olmaz

Programın başlangıcında öncelikle karada sürecek 1-2 saatlik teorik dersler verilir. Bu safhada rüzgar aerodinamiği, kite’ın uçma mantığı, malzemelerin tanınması ve güvenlik konuları işlenir. Diğer board sporları eğitiminden farklı olan bu safha sıkıcı gibi görünse de olmazsa olmaz bir parçadır, çünkü bilgiler eksik olduğunda kiteboard, diğer sporlara nazaran daha tehlikeli bir hal alabilir. Bu yüzden bilen bir arkadaşınıza “sen bana öğret” diye bir talepte bulunmayın, uzman bir eğitmenden dersinizi alın.

 

İşler yavaş yavaş eğlenceli hale geliyor

İkinci safhada eğitim uçurtması kullanıyoruz. Eğitim uçurtmasını, suda kullanacağımızın küçük modeli gibi düşünebilirsiniz. Bu kısımda uçurtma kullanma dinamikleri, temel fundemanteller gibi teknik bilgileri öğreniyoruz. Yaklaşık 1 saat kadar sürüyor.

 

Hoop suya…

Eğitmeniniz bu aşamada da yeterli ilerleme kaydettiğinizi gördüğünde sizi hoop suya atıyor :) (jargon böyle) board hariç tüm malzemelerinizi kuşanıp cengâver gibi suya giriyorsunuz.

Birkaç adım attıktan sonra dönüp sahile bakıyor ve Mel Gibson gibi “FREEDOOOM” diye bağırıyorsunuz… şaka şaka öyle artistik bir durum daha yok ortada, başınızda acemi olduğunuzu belli eden kask ile etrafınızdan değişik hareketler yaparak geçenlere bakıp “anam napcaz şimdi...” diye diye eğitmeninizin size gitmenizi söylediği yere gidiyorsunuz. Bir bakıyorsunuz ki hoca sizden önce gelmiş bile, eee siz yürürken adam kayarak geldi bile tabi :) bu aşama da teorik derste öğrenilen güvenlik uygulamaları tekrar ediliyor ve “body sürf” – “rüzgar üstü body sürf” denilen başka önemli iki fundemantal daha çalışıyorsunuz. Özellikle body sürf çok önemli; kiteboardda sürekli yapacağınız hareketleri ve uçurtmanızı kullanmayı bu safhada öğreniyorsunuz. Uçurtmanın rüzgârla ne kadar güçlendiğini sizi çektiğinde anlayacak ve bu gücü kullanarak yapabileceklerinizi düşündüğünüzde ağzınız kulaklarınıza varacak :)

 

Ehh artık kalkıp kayalım…

Body surf kısmı çok önemli ve en temel parça olduğundan biraz uzun sürebiliyor (4 saat civarı, performansa bağlı olarak değişir tabi). Yine eğitmeniniz yeterli seviyeye geldiğinizi gördüğünde “artık ayağımıza board takma zamanı” diyor. Bu safha biraz wakeboard da ayağa kalkmaya, biraz snowboarda benziyor.

Paket dersinizin son saat ve dakikalarını buna çalışarak geçiriyorsunuz, ince bir kaç kilit nokta var, eğitmeninizin verdiği direktifleri iyi dinler, yoğunlaştırılmış bir şekilde yapmaya çalışırsanız kalkıp kaymaya başlamanız an meselesi. Zaten bir kere boardun üzerine çıkabilir, birkaç metre bile olsa gidebilir ve uçurtmanın sizi çektiği an ki hissiyatını bir kere anlarsanız iş bitmiş demektir. Sonrası bolca pratik.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi kiteboard öğrenmek için herhangi bir spor geçmişi veya eğitim alınmış olması gerekmiyor (tabi ki bazı sporlar ile uğraşmış olmak avantaj sağlayabilir). Ülkemizde genel olarak iyi yerlerde, iyi eğitimler almış ve bu sporu yürekten severek yapan, ileri seviyede eğitmenler olduğu için kendinizi rahatlıkla Türk hocalarına emanet edebilirsiniz ;)

Türkiye'deki tüm eğitimlerini incelemek için www.extremesepeti.com/egitimler adresini hemen ziyaret edin!

Ayrıca unutmayın: Advenport üyelerine Extreme Sepeti üzerinden alacakları bütün "kite" eğitimlerinde %10 indirim var!

(İndirimi kazanmak için "info@extremesepeti.com" adresine Advenport kullanıcı adınızı yollamanız yeterli)