Mobilemenu
Profile
Robby Naish

Windsurf denilince akla gelen ilk isimlerden olan Robby Naish, dünya çapındaki şöhretini bu spordaki öncülüğüne ve kırdığı rekorlara borçlu. Naish aynı zamanda kiteboard’u da dünyaya tanıtan isimlerden biri.

5 yaşındayken, sörfçü babası Rick Naish’in aileyi Kaliforniya’dan Hawaii’ye taşımasıyla, burada çekirdekten yetişen sporcu, henüz 13 yaşındayken dünya şampiyonu olarak bir rekora imza attı. Amatör rüzgar sörfü kariyerine altı yıl daha devam eden Naish; 1977, 1978 ve 1979 yıllarında henüz profesyonel olmadan birçok dünya şampiyonlukluğu kazandı (O zamanlarda bu işin bir federasyonu olmadığı için ortada profesyonel yarışlar da yoktu).

Professional Boardsailors' Association'ın (PBA) kurulmasının ardından 1983'ten 1987'ye kadar dünya şampiyonluklarına ambargo koyan Naish, 1988, 1989 ve 1991 yıllarında PWA dünya şampiyonu oldu. 90'lı yıllarda yeni arayışlara atılan Robby, 1998 yılında da kiteboard slalom dünya şampiyonluğu yaşadı. Günümüzde Naish adı altında satışa sunulan birçok rüzgar sörfü ve kitesurf ekipmanı bulunmakta.

Doğum tarihi: 
23 Nisan 1963

Doğum yeri: Kaliforniya, ABD

Branş/Disiplin: Windsurf

Motto: “Spordaki özgürlüğü seviyorum, burada kurallar yok.”

Başarılar:

- Windsurf tarihinin en genç dünya şampiyonu (1976, 13 yaş)

- Kitesurf Dünya Slalom şampiyonu (1998)

- Milenyumun Board'cusu - French Boarder Awards Ödülleri

- Yaşam Boyu Başarı, Yılın Kiteboard’cusu – NEA Uluslararası Spor Ödülleri (2000)

- 24 kez dünya windsurf şampiyonluğu

İlgilendiği diğer spor dalları: Kitesurf

Biliyor muydunuz?

Naish tüm bu başarılarının yanına oyunculuğu da ekleyerek 2007 ve 2010 yıllarında gösterime giren The Windsurfing Movie isimli film serisinde yer aldı. Dünyadaki efsane sporcuların dahil olduğu Laureus Dünya Spor Akademisi’ne üye olan Naish'in felsefe edindiği sözlerden biri yaşamını güzel bir şekilde özetler: “Suda geçirilen her gün güzel bir gündür!”